Αφιερωμένη στον απόντα αρχηγό η 8η νίκη!

Ρεπορτάζ: Μιχάλης Μαχαίρας

Ο Ολυμπιακός (8-2) δοκιμαζόταν στη «Pabellon Fuente de San Luis», με αντίπαλο την Βαλένθια του «δικού μας» Έρικ Γκριν, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague. Όλα αυτά υπό το βλέμμα του μεγάλου απόντα, και αρχηγού μας, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελικά προφυλάχθηκε, διότι ένιωσε ενοχλήσεις.

Ο προπονητής της ομάδας μας, Γ. Σφαιρόπουλος, επέλεξε να ξεκινήσει με τους Ρόμπερτς, Τόμπσον, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ενώ ο Βιθορέτα επέλεξε τους Γκριν, Ντόρνκαμπ, Σαν Εμετέριο, Βαν Ρόσομ και Πλάις.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πατημένο το γκάζι, με αρκετή ενέργεια, και σε άμυνα και σε επίθεση και προηγήθηκε ιδανικά με 2-11. Όμως, η Βαλένθια μείωσε στους 4 (9-13), αφού με ένα αντιαθλητικό φάουλ και ένα τρίποντο, κατάφερε να πιάσει τους Πειραιώτες στο σκορ. Με έναν εξαιρετικό Τολιόπουλο όμως, το σκορ της πρώτης περιόδου ολοκληρώθηκε με το 13-20 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο τρίποντες «βόμβες», μειώνοντας το σκορ (19-20). Στα μισά της περιόδου, ο Θρύλος έπαιζε καλή άμυνα, αλλά και στην επίθεση έκανε ουσιαστική δουλειά. Είχε χτίσει μια διαφορά της τάξης των 13 πόντων (19-32). Χάρη στον Έρικ Γκριν, ο οποίος αποδείχτηκε «gunner», μείωσε τη διαφορά η Βαλένθια (30-35), και με 13 δικούς του πόντους, έως εκείνο το σημείο, ήταν ο πρώτος διψήφιος παίχτης του αγώνα.
Επί 15 λεπτά, ο ΘΡΥΛΟΣ επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι του, όμως έπειτα ζεστάθηκε ο Γκρίν, με αφετηρία ένα σουτ, όπου η μπάλα έφτασε στα χέρια του τυχαία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι περισσότερες επιθέσεις βρήκαν στόχο χάρη στον Τίμον Πλάις, τον οποίο και είχαν «στοχεύσει» οι γηπεδούχοι. Μετά από 27 σχεδόν λεπτά αγώνα, η διαφορά ήταν και πάλι όση και του ημιχρόνου (40-45). Όμως, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα σερί-ξέσπασμα, και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμο (43-54). Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +9 (45-54).

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν μια προσπάθεια να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, ρίχνοντας τη διαφορά στους 5 (58-63). Ο Στρέλνιεκς όμως, σε εκείνο το σημείο, έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, με τρίποντο. Οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (58-70) και δε δυσκολεύτηκαν έως την ολοκλήρωση του παιχνιδιού να πάρουν τελικά το 8ο «ροζ» φύλλο φέτος, με τελικό σκορ 64-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-35, 45-54, 64-72.