Έχασε, αλλά η χρονιά έχει και συνέχεια!

Τα χάλασε στο τρίτο δεκάλεπτο

Το κακό του διάστημα στην Τρίτη περίοδο, πλήρωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 74-70 από τη Ρίγα στη Λετονία, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup.

Στα του ματς, η Ελένη Καπογιάννη, ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Άντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Σπυριδοπούλου και Μακόλι, με την Αμερικανίδα και την Ελληνίδα φόργουορντ, να κάνουν το 2-7, με τις «ερυθρόλευκες» να είχαν μπει «ζεστές» στο παρκέ. Η Άντερσον, με βολές πήγε τη διαφορά στους πέντε πόντους (4-9) και η Καλτσίδου με δίποντο έγραψε το 6-11, για να έρθει στη συνέχεια το σουτ της Μάλτση για το 6-13. Η Ρίγα κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0 με δυο τρίποντα, με την Καλτσίδου όμως να απαντά και πάλι για το 15-17. Με καλάθι και φάουλ της Μακόλι η διαφορά πήγε στο 15-22, με τον Ολυμπιακό να είχε θετική εικόνα στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Με την ίδια δυναμική, ξεκίνησε για τις «ερυθρόλευκες» και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα ντράιβ της Χατζηνικολάου και ένα τρίποντο της Σταμάτη έφεραν για πρώτη φορά στο ματς το +10 (17-27), με τη Ρίγα ωστόσο να αντιδρά στη συνέχεια και να μειώνει σε 24-28, αρχικά με τη Στιούαρτ και μετά με την Κράστινα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε σφυγμό και αντέδρασε με τις Καλτσίδου και Μακόλι και προσπέρασε με επτά (24-31), αλλά οι γηπεδούχες έτρεξαν και πάλι ένα επί μέρους 9-1 για να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς. Η Μάλτση, απάντησε με δίποντο, με την Κρέστινα από την πλευρά της να κάνει το ίδιο, αλλά και πάλι η γκαρντ του Θρύλου, έδωσε πνοή με τρίποντο για το 35-37, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στις δύο πρώτες περιόδους, ο Ολυμπιακός είχε 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 10/15 βολές.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα, μέχρι η Καλτσίδου να διαμορφώσει το 37-39 και η Μακόλι το 37-41. Και κάπου εκεί ήρθε το νεκρό διάστημα των «ερυθρολεύκων». Οι γηπεδούχες απάντησες με ένα επί μέρους 10-3, προηγήθηκαν με τρεις (47-44), ωστόσο η Μπάσκο με ένα δικό της σερί 8-0 έκανε το 49-44. Δύο νέα τρίποντα έφεραν το σερί στο 14-0, με το δεύτερο να έρχεται από το κέντρο και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε στο 55-44 για τη Ρίγα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 4-0 σερί από τα δίποντα της Χατζηνικολάου και Μάλτση για να ρίξει την απόσταση στους 7 πόντους (55-48). Η Καλτσίδου σκόραρε στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού για το 58-50, για να πάει ξανά τη διαφορά η Στιούαρτ με δίποντο στους 10 (60-50). Οι «ερυθρόλευκες» με την άμυνά τους και το περιφερειακό σουτ μείωσαν στους πέντε (60-55 από Μακόλι και Καλτσίδου) και η Καλτσίδου με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 65-60 με το φωτεινό ταμπλό στο κλειστό της Ρίγας να λέει 65-60. Η Μπάσκο με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 68-60 με το σκορ να φτάνει με βολές της Κράστινα στο 71-60. Η Αντερσον μείωσε σε 71-63 με τρίποντο ενώ μετά από καλή άμυνα του Ολυμπιακού, έριξε στους πέντε τη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά (71-66).

Ο Θρύλος το πίστευε, η Μακόλι με δίποντο έγραψε το 71-68 με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν και η Αμερικανίδα των «ερυθρόλευκων» με καλή άμυνα, έδωσε την επίθεση στον Ολυμπιακό με 32,5 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Η Αντερσον κέρδισε το φάουλ, έχασε όμως το ζευγάρι των βολών με το ματς να πηγαίνει στις Λετονές και οι «ερυθρόλευκες» να προκρίνονται στην επόμενη φάση του Eurocup, παίζοντας μπαράζ για να μπορέσουν να αγωνιστούν στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-37, 55-44, 74-70

ΡΙΓΑ (Ζίμπαρτς): Πέντι 14 (1), Μπάσκο - Μέλνμπαρντ 12 (2), Βεϊντέρε 2, Στιούαρτ 17 (8), Κράστινα 10 (1), Μάλοτ 11 (3), Κρέσλινα 3 (1), Εγκλίτε 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη)  Μάζιτς, Σταμάτη 3 (1), Χατζηνικολάου 9 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚόλεϊ 15 (5/15 δίποντα, 5/7 βολές), Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 21 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές),  Μπαλτά