Κρατάει τη νίκη “πρεμιέρας” και τα ποιοτικά διαστήματα!

«Θρυλική» πρεμιέρα με σούπερ Πρίντεζη και Παπανικολάου

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μιχάλης Μαχαίρας

Στην ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ Κρήτη, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας και κέρδισε την Μπασκόνια με σκορ 75-64.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Μπασκόνια στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής για την φετινή Euroleague. Το ματς διεξάγονταν στα “Δύο Αοράκια” της Κρήτης.

Ο Γ. Σφαιρόπουλος επέλεξε για βασικούς τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Οι “ερυθρόλευκοι”, λόγω του σχετικού άγχους της πρεμιέρας, ήταν αρκετά νευρικοί, με αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι το 16-12, λόγω ενός σερί του Δ. Αγραβάνη με 7-0.
Στην δεύτερη περίοδο, σχεδόν στα μισά αυτής, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με διψήφιο αριθμό πόντων, λόγω των αρκετών ριμπάουντ, και κλεψιμάτων (6 επιθ. Ριμπάουντ + 6 κλεψίματα). Ο Θρύλος μας, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, σε μονοψήφια, βέβαια, επίπεδα, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 41-33. Στο πρώτο πεντάλεπτο, είδαμε έναν νωθρό Ολυμπιακό, αλλά στη συνέχεια, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες πρόσφεραν ΚΑΙ θέαμα, με Πρίντεζη, Ντιό. Σε 25 λεπτά αγώνα, η ομάδα του Γ. Σφαιρόπουλου προηγείτο σταθερά, και 3 σχεδόν λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, ένας πονοκέφαλος λιγότερος υπήρξε για τον προπονητή μας, αφού ο Ντιό έκανε το 4ο προσωπικό του φάουλ. Η ομάδα του Πάμπλο Πριτζιόνι υπολοιπόταν στο τέλος της τρίτης περιόδου, με 11 πόντους (60-49).

Σε δύο λεπτά παιχνιδιού, στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έπεσε στους 6 (60-54). Όμως, με δύο τρίποντα του Παπανικολάου, ειδικά το ένα εντυπωσιακό, μετά από ντρίμπλα, η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 12. Το “σερί” συνεχίστηκε για τους Πειραιώτες, με τη διαφορά να φτάνει στους 16 πόντους. Σε εκείνο το σημείο, ουσιαστικά ελέω Παπανικολάου, το παιχνίδι έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλιν 2, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13, Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 8, Τιλί, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.

Μπασκόνια (Πριτζιόνι): Βιντόζα, Τιμά 3, Βόγκμαν 11, Χουέρτας 10, Τζάνινγκ 5, Ντιό 7, Γκρέιντζερ 12, Πουαριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντέλφινο.